SK CZ
Harmanecké papierne

Harmanecké papierne

PAPIEREŇ V HARMANCI

Papiereň v Harmanci vybudoval v roku 1829 banskobystrický kupec František Zikmund Leicht pôvodne ako fabriku na ručnú výrobu papiera. V polovici 19. storočia patrila k najmodernejším papierenským závodom v Rakúsko-Uhorsku. Na prelome 19. a 20. storočia sa tu začali vyrábať aj hygienické papierové výrobky. Najprv skladaný toaletný papier pod obchodnou značkou Hermandol, neskôr ručne rezané papierové obrúsky. Počas 2. svetovej vojny sa sortiment rozšíril o výrobu dámskych vložiek a detských plienok z buničitej vaty.

PRVÝ KOTÚČIK

Novodobá história papierne sa začala v roku 1972, keď bol do prevádzky uvedený papierenský stroj na výrobu hygienických papierov a začala sa využívať nová surovina – zberový papier. Harmanecká papiereň ako prvá v bývalej ČSSR začala vyrábať kotúčikový toaletný papier. Celé desaťročia zastrešuje biela labuť silnú a stabilnú spoločnosť, produkujúcu kvalitné hygienické papierové výrobky. V roku 1910 prebehla registrácia ochrannej známky „Biela labuť“, ktorá je najstaršou registrovanou a dodnes používanou ochrannou známkou na území SR.

Harmanecké papierne

HARMASAN DNES

Charakter modernej a dynamicky sa rozvíjajúcej firmy si papiereň zachovala dodnes. Ročne investuje do rozvoja technológií a modernizácie procesov okolo 6 miliónov eur. V roku 1999 sa všetky produkty SHP Harmanec premenovali na HARMONY, s výnimkou toaletného papiera Harmasan. V roku 2002 sa Harmanecké papierne premenovali na SHP Harmanec a stali sa súčasťou skupiny výrobných a obchodných spoločností, ktorých predmetom činnosti je výroba a distribúcia hygienických papierových produktov pod spoločným názvom SHP Group.

Táto stránka používa cookies. Viac informácií Súhlasím